Hvězdárna vlašim

Vážení,

Vlašimská astronomická společnost o.p.s. vás  v pátek 27. září srdečně zve na speciální program JAK ULOVIT GRAVITAČNÍ VLNY NA VLAŠIMSKÉ HVĚZDÁRNĚ.

PROGRAM

16:00 – 18:00 Pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa a prohlídka meteorologických stanic

Bezpečné pozorování Slunce s odborným výkladem o slunečních skvrnách i erupcích a popis zařízení meteorologických přístrojů na hvězdárně jsou připraveny pro návštěvníky v 16:00, v 16:30, v 17:00 a v 17:30 hodin. Možnost prohlídky areálu hvězdárny, posezení na zahradě i v krytém pracovním místě.

18:00 – 18:15 Slavnostní odhalení nové vstupní tabule

18:30 – 19:30 Jak ulovit gravitační vlny – Mgr. Tomáš Ledvinka, Ph.D., Univerzita Karlova Praha

Vědecko-populární přednáška, na které se nebudete nudit. Dozvíte se, co jsou gravitační vlny a jak vznikají, když se navzájem požírají dvě černé díry. Uvidíte, co vše bylo potřeba učinit pro jejich zachycení celých sto let od jejich předpovědi Albertem Einsteinem a že neskutečně velká citlivost přístroje pro jejich pozorování není jen nějaký reklamní trik. Skeptikové pak uslyší, jak nedávné pozorování srážky dvou neutronových hvězd vyloučilo možnost falešné detekce gravitačních vln a proč je nyní chtějí pozorovat vědci po celém světě. Tomáš Ledvinka se na Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze zabývá obecnou teorií relativity. Ačkoli hlavním nástrojem takového bádání jsou matematické vzorce a počítačové výpočty, věnuje hodně času i jejich převedení do podoby srozumitelnějších obrázků.

19:30 – 20:00 Soutěž pro děti (na závěr přednášky)

20:00 = začátek večerního pozorování pro veřejnost (za jasného počasí)

Celý program je vhodný pro děti i dospělé.Vstupné je 30,- Kč pro děti a 60,- Kč pro dospělí.Čaj a káva je zdarma. Možnost zakoupení astronomické literatury a turistických známek.

Těšíme se na setkání s vámi pod hvězdnou oblohou na hvězdárně!