Jak si nasadit roušku a jak ji nosit

Podomácku vyrobená rouška by měla být ze stoprocentní bavlny, která je hustěji tkaná. Ať už jste si roušku sami ušili, nebo ji od někoho dostali, nejprve byste ji měli po dobu pěti minut sterilizovat ve vařící vodě, poté ji nechat volně uschnout a na závěr přežehlit.

Před tím, než si roušku nasadíte, si umyjte ruce mýdlem a vodou nebo použijete alespoň dezinfekční gel. Roušku vezměte za gumičky, které si nasaďte za uši. Ústní rouškou si přitom zahalte nos a ústa. Po jejím nasazení se ujistěte, že mezi rouškou a vaším obličejem nejsou žádné mezery.

Na co dále myslet

Jak si sundat použitou roušku a následně ji vyvařit

Roušku sundávejte vždy odzadu hlavy, držte ji za gumičky a nedotýkejte se její přední části. Následně podomácky vyrobenou bavlněnou roušku uschovejte do dvojitého sáčku, který zavažte. Očistěte si ruce dezinfekčním gelem nebo umyjte vodou a mýdlem.

Nalijte do hrnce vodu, kterou dejte na sporáku vařit. Do vody přidejte půl lžíce pracího prášku. Až voda začne vařit, vysypte do ní ze sáčku použitou roušku. Tento sáček potom vyhoďte.

Použitou roušku nechte ve vařící vodě sterilizovat. Varem by měla projít ideálně po dobu pěti minut. Poté vyvařenou roušku nechte volně uschnout. Na závěr ji pečlivě ze všech stran přežehlete, a to ideálně párou. Pokud nemáte parní žehličku, navolte si na klasické žehličce nejvyšší stupeň a roušku přežehlujte po dobu pěti minut. Díky tomuto postupu bude podomácky vyrobená rouška z čisté bavlny připravená k dalšímu použití.

Zápis do 1. třídy ZŠ Zdislavice