blanicky cyklorytir 2021

Víte, že obec či město, ve kterém žijete, se nachází v turistické oblasti Kraj blanických rytířů? Tato destinace se díky národní certifikaci v roce 2019 postavila po bok známým turistickým oblastem jako jsou Český ráj, Šumava nebo Máchův kraj. Pravda, Kraj blanických rytířů turisté sice zatím spíše objevují, ale díky dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy, pomineme-li pandemii covid-19, v posledních letech stoupal počet návštěvníků v turistických cílech i počet přenocování v ubytovacích zařízeních.

Za koordinací cestovního ruchu v turistické oblasti Kraj blanických rytířů stojí stejnojmenný spolek. Vznikl v roce 2018 a sdružuje obce, spolky a podnikatele v cestovním ruchu. Spolek navázal na projekt, který od roku 2005 rozvíjel Český svaz ochránců přírody na Vlašimsku. Od té doby se počet členů a také území Kraje blanických rytířů značně rozrostlo. Z Blaníku lze přehlédnout celé Vlašimsko, Voticko, ke Kraji blanických rytířů se hlásí Zruč nad Sázavou a také Dolnokralovicko. Spolek zaměstnává jednu manažerku, která pracuje převážně v terénu (kontroluje například stav naučných stezek, zajišťuje distribuci turistických tiskovin apod.), zpracovává administrativu (na jednotlivé projekty žádá spolek o dotace), komunikuje s infocentry, provozovateli turistických cílů a podnikateli, pomáhá s vytvářením turistických balíčků (například Společné vstupenky), vymýšlí obsah a náplň turistických tiskovin nebo třeba zajišťuje obnovu informačních panelů v obcích. Její náplní práce je také, aby se o Kraji blanických rytířů a jeho nabídce vědělo, turisté k nám přijeli, dostali odpovídající servis a utratili v regionu nějakou „kačku“.

Kraj blanických rytířů provozuje webové stránky www.blanik.net s kompletní pravidelně aktualizovanou nabídkou, sdílený kalendář akcí kalendar.blanik.net, interaktivní webovou mapu mapa.blanik.net, facebookovou stránku Kraj blanických rytířů, facebookovou skupinu Akce v Kraji blanických rytířů, youtube kanál Kraj blanických rytířů turistická oblast a instagramový profil Kraj_blanickych_rytiru. Pro celou oblast zajišťuje propagaci na regionální, krajské a národní úrovni, ať už na různých turistických serverech nebo v tištěných a dalších médiích. Pro členy a partnery zajišťuje Kraj blanických rytířů poradenský servis – umíme „na přání“ spolu se spolupracujícími odborníky z různých oborů vymyslet a zrealizovat expozici, naučnou stezku, turistickou tiskovinu, akci, ale i trasu výletu či dovolenou pro jednotlivce či skupiny, teambuilding, školní výlet či prohlídku s průvodcem. Vyhlašujeme turistické soutěže, podporujeme regionální výrobce a producenty pod značkou KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt ®, spolupracujeme s národním geoparkem Kraj blanických rytířů na podpoře geoturistiky, pořádáme tradiční cyklistickou vyjížďku Cyklorytíř a s naším rytířem se můžete setkat na některých akcích – třeba právě ve Vašem městě či obci.

Na jaře jsme dokončili aktualizaci webu, kalendáře a interaktivní mapy, zapojili se do mobilních aplikací Na kole i pěšky a Geopark do mobilu, zajistili jsme sčítače návštěvnosti do vybraných přírodních lokalit a vydali novou várku turistických tiskovin. Už nyní si v nejbližším turistickém informačním centru a od poloviny června i na vašem obecním úřadě můžete vyzvednout turistické tiskoviny, které vám pomohou naplánovat výlet ve vašem okolí – Rytířské noviny, Tipy na výlety s dětmi, turistické mapy, tipy na výlety do Zruče nad Sázavou a do Vlašimi, Geovýlety nebo třeba novou hledačku – Questing se včelkou Medulkou Hulicemi. Mimochodem, také hledačky ve Voticích a ve Vlašimi doznaly změn – tak je zkuste. Tiskoviny ke stažení najdete na webu www.blanik.net.

Spolu s Mikroregionem Voticko pracujeme na projektu obnovy informačních tabulí na Voticku. Nové infopanely v září nahradí zastaralé, které mnohde fungovaly i dvě desetiletí! Do obcí přibyde také mobiliář, který nahradí zastaralý nebo doplní nekompletní.

Aktuálně pracujeme na nové strategii, abychom do budoucna obstáli v konkurenci, protože nejen kvůli pandemii covid-19 se cestovní ruch zcela proměnil. Změnili se i turisté a výletníci, jejich požadavky a představy o pohodové dovolené nebo skvělém výletu. Pokud byste chtěli udávat směr, kterým se má Kraj blanických rytířů vydat, přijďte 24. června od 10 hodin ke „kulatému stolu“ ke strategii. Sejdeme se v Podblanickém ekocentru ČSOP ve Vlašimi.

Pokud pracujete nebo podnikáte v cestovním ruchu, nebo se Váš spolek se v cestovním ruchu angažuje či pořádá akci pro veřejnost, kontaktujte nás, určitě dokážeme svoje aktivity propojit. Kraj blanických rytířů tu není „jen“ pro turisty, ale také pro místní. Cestovní ruch rozvíjíme s přihlédnutím k možnostem regionu a k potřebám lidí, kteří zde žijí.

Kraj blanických rytířů
www.blanik.net

blanicky cyklorytir 2021

Naučná stezka ve vlašimském zámeckém parku vybízí k rodinnému výletu v přírodě. Foto: Vít Švajcr