Uplynulý prodloužený sváteční víkend byl ve znamení oslav 700. výročí od první písemné zmínky v zemských deskách o obcích Vracovice a Malovidy. Zároveň se k této události v tomto roce připojilo i další významné jubileum, neboť si zanedlouho budeme připomínat 100. výročí založení Československa. Oslavy byly záměrně situovány na začátek letních prázdnin, kdy dva státní svátky, z nichž zvláště 5. červenec připomínající příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, patronů kaple ve Vracovicích, vytyčily ideální dobu v podobě prodlouženého víkendu.

Oslavy byly zahájeny ve čtvrtek poutní mší svatou ve Vracovicích a následným posvěcením sochy sv. Floriána, která byla umístěna do kaple. Následovalo uctění obětí první světové války s položením věnce k pamětní desce.

V pátek oslavy probíhaly v Malovidech. Z bohatého programu můžeme zmínit například dobový jarmark s dílnami, vystoupení dětí z mateřské školy, výstavu historických fotografií a kronik nebo ukázku automobilů a motocyklů z veteránského klubu Křížov. Celý program byl doprovázen hudbou a dalšími vystoupeními.

Vrchol třídenních oslav byl směřován na sobotu. Již od dopoledních hodin byl na hřišti ve Vracovicích připraven skutečně velmi bohatý program pro děti i dospělé. Z celého výčtu jmenujme například vystoupení kapel Sebranka, LTA a NOC, dále folklórní soubor Benešáček, výstavu hasičské techniky, bublinkovou show, ukázku šermířů, kejklířskou dílnu, dobové tance, výstavu fotografií, rodokmenů a kronik a mnoho dalšího. Velké zástupy proudily do Vracovic také na večerní program, který patřil kapele Galaxie a ohnivé show. Velmi očekávaný byl také večerní ohňostroj, který sklízel samé pozitivní reakce.

Nutné je také zmínit, že počasí po všechny dny oslavám přálo. Ohromné množství práce všech organizátorů a koordinátorů bylo odměněno nespočetnými pozitivními ohlasy a pocitem velmi dobře odvedené práce.

Na závěr patří ještě jednou velký dík všem, kteří se na akci podíleli a poděkování těm, kteří si našli čas a oslav se zúčastnili.