Znak obce Vracovice
Obec
Vracovice

Dobrovolná akce Ukliďme Česko

Od roku 2014 jsou v České republice pořádány dobrovolné úklidové akce s názvem Ukliďme Česko. V průběhu let se organizátorům podařilo oslovit a motivovat desítky tisíc lidí. I přes slabší účast v předchozích dvou letech, kdy epidemiologická situace nebyla příznivá pro pořádání hromadných akcí, počty dobrovolníků rok od roku narůstají. V letošním roce organizátoři zaregistrovali rekordních 4041 úklidových akcí, na kterých se podílelo přes 73 000 dobrovolníků. Obce Vracovice a Malovidy se již několik let zapojují do této akce, ať už se jedná o hromadně organizovanou úklidovou akci či úklid jednotlivců.

Sobota 9. dubna 2022 byla v Malovidech ve znamení organizovaného úklidu. Na dopoledne byla svolaná brigáda pro členy místního sboru dobrovolných hasičů. Nejprve se začalo s vyklízením obecních prostor v objektu před malovidským sálem, které se po několikahodinovém vyklízení, třídění a likvidaci letitého materiálu a starého nábytku doslova před očima proměnily ve vhodné uskladňovací prostory k využití pro obec i hasičský sbor. Následně hasiči pokračovali kompletním úklidem hasičské zbrojnice.

Odpolední úklid probíhal v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko, která bývá v Malovidech tradičně pojata nejen jako úklid odpadků, ale i veřejného prostranství obce. Přesto, že byl úklid o týden posunutý z důvodu nepříznivého počasí, ani tentokrát nebylo počasí úplně ideální – doslova pravé aprílové! I tak se sešlo 15 lidí – většinou žen, které zametly, shrabaly a celkově uklidily malovidské veřejné prostranství s přilehlými ulicemi a také prostor kolem fotbalového hřiště. Jediní 3 zúčastnění muži průběžně odváželi nespočet vozíků bioodpadu do kontejneru. Malovidská prostranství jsou tak nyní nejen na pohled opět krásná, ale i připravená na letní sezónu sekání.

Velmi nás těší, že se v naší obci najde mnoho lidí, kterým není lhostejný stav svého okolí. Rok od roku tak ubývá odpadu v našem okolí a občané také využívají nádoby určené k jeho třídění.

Všem, kdo se zúčastnili úklidů v našich obcích, patří velké DĚKUJI.

Veronika Benkovská a Lenka Šimánková

Několik fotografií naleznete ve fotogalerii. Fotografie z akce Ukliďme Česko ve Vracovicích najdete také ve fotogalerii.