mikroregion blanik

Dobrovolný svazek obcí byl založen Zakladatelskou smlouvou o založení zájmového sdružení obcí Načeradec, Louňovice pod Blaníkem (městys od roku 2007), Pravonín, Kondrac, Vracovice, Veliš, Kamberk, Miřetice, Ostrov a Hradiště ze dne 9.2.2000, tehdy pod názvem „Blaník – zájmové sdružení obcí“, a to za účelem spolupráce při řešení společných problémů a při obnově regionu, který je vymezen územní působností členských obcí.

mikroregion blanik mapa

Od 16.12.2004 je svazek obcí zaregistrován na Krajském úřadě Středočeského kraje pod názvem „Blaník – svazek obcí“ se sídlem v Louňovicích pod Blaníkem a předmětem činnosti zaměřeným na spolupráci při řešení společných problémů týkajících se zlepšování života obyvatel a celkové obnovy mikroregionu.

Část mikroregionu se nachází v nejmenší CHKO České republiky, v CHKO Blaník. Právě proto mezi jeho největší klady patří mimořádně zachovalá příroda.

Od svého založení DSO využívá dotace z Krajského úřadu Středočeského kraje a jeho Programu obnovy venkova a Programu rozvoje venkova.Tyto dotace obce využívají především na obnovu místních komunikací, rozvoj občanské vybavenosti, úpravy veřejného prostranství, obnovy významných památek, rozvoj sportu a volnočasových aktivit.

Turistická a historická místa: bájná hora Blaník, rozhledna na Velkém Blaníku, zámek v Louňovicích pod Blaníkem, Muzeum venkova v Kamberku apod.

Ubytování: Rekreační středisko Blaník, Farma Dolejší Mlýn, Pohostinství Kamberk, Ubytovna TJ Sokol Kondrac (více o možnostech ubytování najdete zde)

Obce mikroregionu: Hradiště, Kamberk, Kondrac, Louňovice pod Blaníkem, Miřetice, Načeradec, Ostrov, Pravonín, Velíš, Vracovice

 

Základní informace

 • Název
  Blaník – svazek obcí
 • Adresa
  J. Žižky 16, 257 06 Louňovice pod Blaníkem
 • Kraj
  Středočeský
 • NUTS II
  Střední Čechy
 • Počet obcí
  10
 • Počet obyvatel
  3801 (k 1.1. 2008)
 • Rozloha
  13004,24 ha
 • IČO
  70803889

 

Vedení svazku

 • Předseda mikroregionu
  Petra Bartoníčková, starostka městyse Načeradec
 • Místopředseda
  Pavel Kronus, starosta obce Ostrov
 • Místopředseda
  Petr Mach, starosta obce Veliš
 • Účetní mikroregionu
  Ing. Petra Šmejkalová, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Manažerka mikroregionu
  Ing. Eliška Švejdová, telefon: 722 941 925, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Velký Blaník (638 m.n.m)
Nachází se jižně od města Vlašim v okrese Benešov, u obce Loňovice pod Blaníkem (kde se každoročně konají Svatováclavské slavnosti). Přírodní rezervací byl vyhlášený v roce 1992, v rozloze 84,68 ha. Velký Blaník má bohatou historii, své místo v českých pověstech a dílech mnoha slavných autorů. Patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle CHKO Blaník a nejnavštěvovanější přírodní rezervací v ČR vůbec. Na vrcholu VB stojí turistická chata a rozhledna 30m vysoká.

V době před 2400 lety byl Velkký Blaník pravděpodobně nezalesněný a bylo zde keltské halštatsko-laténské hradiště. Během středověku byl kopec zalesněn. V roce 1985 byla postavena rozhledna 20 metrů vysoká na kterou se dalo vylézt pouze po žebřících. Rozhledna se zřítila v roce 1936 silným náporem větru. V roce 1941 zde byla postavena nová rozhledna ve tvaru husitské hlásky krytou šindelem.

Otevírací doba
říjen - březen SO-NE-STÁT. SVÁTEK 10:00-16:00
duben-září DENNĚ (KROMĚ PO) 10:00-17:00
(je-li st. svátek v pondělí, je také otevřeno)

Malý Blaník (580 m.n.m.)
Leží hned vedle Velkého Blaníku jsou rozděleny Žďárským sedlem. Jako přírodní rezervace vznikla také v roce 1992, v rozloze 12,71 ha, novější a reálná zaměřená rozloha je 17,71 ha. Na vrcholu hory se nachází zřícenina kaple sv. Magdalény z 18. stol.

Malý Blaník je také spojován s keltským odbobím a konáním pohanských obřadů. V husitských dobách zde byl postavěn dřevěný hrad, který byl kolem roku 1420 vypálen. Pozdějí na Malém Blaníku lidé podnikali poutě věnované Máří Magdaléně a roku 1753 zde byla vystavěna kaple nesoucí její jméno. V roce 1782 ji císař Josef svou reformou dal zavřít, od té doby chátrá.

Osada Malovidy se nachází 1,5km východně od Vracovic. Již její název napovídá, že je obklopena lesy, které slouží především k odpočinku. První zmínka pochází z roku 1318. V roce 1398 žilo v osadě 153 obyvatel ve 22domech. prostornou náves zdobí kaplička, postavená v roce 1888. Sbor dobrovolných hasičů byl založen roku 1956 se 16 zakládajícími členy.

Oficiální stránky obce Vracovice  © 2018

Nahoru