Od září 2023 zahájila obec Vracovice sběr použitých kuchyňských olejů a tuků z domácností. Do stávajících kontejnerových stanovišť ve Vracovicích i Malovidech přibyla speciální žlutá popelnice určená k odběru tohoto odpadu.

Do sběrných nádob patří rostlinný olej a tuk v pevně uzavřených a neporušených PET lahvích. Nikdy ne ve skleněných!

Odkládat lze  všechny druhy potravinářských olejů (slunečnicový, olivový, řepkový, sójový, palmový, kokosový, a další), tuky (máslo, margarín). To znamená, veškeré oleje a tuky z konzerv, ze zeleniny, masa, ryb, salátů, sýrů či hub nakládaných v oleji nebo marinády na grilování, a samozřejmě ze smažení i fritování.

Nádoby nejsou určeny na motorové, převodové a hydraulické oleje, obecně technické oleje a jiná mazadla.

Tyto tzv. nebezpečné odpady jsou v naší obci sváženy při speciálních svozech technickými službami dvakrát ročně.